Dwie nogi – Joga Wrocław

Zwykły wpis

„Koncentracja jest drogą do medytacji. Medytacja zaś manifestuje nasze marzenia.” (G. Azoulay)

Po Powitaniu Słońca następuje seria asan stojących. Nie inaczej jest w Bikyasie. Asan nie ma dużo, co nie znaczy, że są łatwe. Tak jak cała praktyka wymagają skupienia ciała i umysłu.

Zadaniem części stojącej w Bikyasie (ale nie tylko) jest:
– dodanie energii i witalności,
– wzmocnienie i wyszczuplenie talii, bioder, brzucha i ud,
– zwiększenie elastyczności kręgosłupa,
– korygowanie złej postawy,
– poprawa funkcjonowania nerek i wątroby.

Pozycja półksiężyca (Ardha Chandrasana) naśladuje władcę nocnego nieba. Rozciąga boki ciała, ramiona, cały tułów. Przeciwstawia się grawitacji. Bardzo ważne w tej asanie jest, aby wyciągać do góry także ramiona! Kierujemy je do góry, w stronę uszu. Pośladki w Ardha Chandrasanie są rozluźnione. Tak naprawdę w każdej pozycji z wygięciem do tyłu staramy się rozluźnić pośladki tak bardzo, jak to tylko możliwe, a przód ciała pchać naprzód.

    

Pozycja mocy (Utkatasana, Awkward Pose – z Bikram jogi) w Bikyasie wykonywana jest w trzech wariantach. We wszystkich trzech mocno pracuje całe ciało. Zadaniem tej asany jest wzmacnianie nóg, kostek, mięśnia czworogłowego uda. Rozwija klatkę piersiową i angażuje ramiona i ręce oraz dolne plecy. Wersja druga – z uniesionymi wysoko piętami rozciąga łuki stóp, leczy halluksy.

  

Pozycja orła (Garudasana) wykorzystuje stanie na jednej nodze z drugą owiniętą wokół niej. Nazwa pochodzi od orła Garudy, który przeniósł na swym grzbiecie boga Wisznu.

Asana jest zbawienna dla 14 najważniejszych stawów: od nadgarstków, przez ramiona, łokcie, biodra, po kolana i kostki. Wzmacnia mięśnie nóg, pleców. Uczy koncentracji. Wyszczupla uda i łydki. Jest dobra dla narządów płciowych. Łagodzi bóle krzyża.

  

Pozycje stojące tonują i wzmacniają duże partie mięśni w naszym ciele. Przede wszystkim koncentrują się na nogach, ale są postawą dla jogi.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s